PL / EN / DE / IT

Poradnik

Jakie rodzaje mąk bezglutenowych znajdziemy w sklepach?

Na pierwszym miejscu pod względem dostępności i popularności, a także ceny znajdują się mąki ze zbóż naturalnie bezglutenowych. Wśród nich króluje mąka kukurydziana, dość sypka o charakterystycznym żółtym kolorze, smaku i zapachu. W wypiekach powinna zostać wymieszana z dobrze pochłaniającą wilgoć mąką ziemniaczaną. Mąka z kukurydzy świetnie sprawdza się do naleśników i placków, dobrze zagęszcza sosy i zupy. Równie popularna na polskim rynku jest mąka ryżowa, którą tworzy się z mielenia ziaren ryżu białego, brązowego lub czerwonego. Przez swój charakterystyczny wygląd (jest dość sucha, pyli się) i właściwości wymaga połączenia z innymi rodzajami mąk w wypiekach.

Zyskującymi popularność są mąki gryczana i jaglana. Pierwsza to produkt z palonej lub niepalonej gryki, której zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd i lekko słodki smak. Świetnie nadaje się do ciasta pierogowego, naleśnikowego i makaronowego. Drugą wytwarza się z łuskanych ziaren prosa i zawiera szczególnie cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Nadaje się do słodkich wypieków, również dzięki swojej lekko wilgotnej strukturze.

W diecie bezglutenowej korzystamy także z mąki z sorgo (najlepsza w deserach i słodkich wypiekach), mąki z komosy ryżowej (nadaje ciastu elastyczność zbliżoną do glutenu, ale gorzki smak), a także mąki teff, czyli z miłki abisyńskiej (idealna dla celiaków, a jej lekko ostry smak to świetna baza dla chlebów, placków, ciastek, kleików i grysików).

Często wykorzystujemy w diecie bezglutenowej mąki z nasion. Szczególnie popularna – ze względu na swoje właściwości – jest mąka z ciecierzycy. Cieciorka doskonale uelastycznia ciasto, niemal tak dobrze, jak gluten, a jej lepkość pozwala pominąć w przepisie jajka. Doskonała do słodkich wypieków, szczególnie muffinek. W popularności nie ustępuje jej mąka sojowa, która dzięki wysokiej zawartości pełnowartościowego białka nadaje się do zagęszczania zup i sosów. Równie często wykorzystuje się w kuchni mąkę z amarantusa (o lekko orzechowym smaku, nadaje ciastu puszystość) i fasoli (dzięki wilgotności nadaje się do wypieku cięższych chlebów).

Popularne są również mąki z bulw i korzeni. W Polsce najczęściej korzystamy z taniej i łatwo dostępnej mąki ziemniaczanej, która świetnie uelastycznia ciasto, nadaje mu lepkości, a także doskonale sprawdza się do zagęszczania zup i sosów. Warto mieszać ją z innymi rodzajami mąk. Na popularności zyskuje także mąka z manioku, która dzięki swoim pęczniejącym właściwościom pozwala na przyrządzanie budyniów, kisieli, ciast, pierożków, placków a nawet pieczenie bezglutenowej pizzy.

Rzadziej i jako dodatek do innych mąk wykorzystuje się w kuchni bez glutenu mąki orzechowe, które powstają ze zmielonych i odtłuszczonych orzechów.

Bogata oferta mąk bezglutenowych pozwala na kulinarne eksperymenty i dostosowanie tworzonych z nich dań i wypieków do indywidualnych potrzeb i gustów. Na początku problematyczna może stać się konsystencja ciasta, która wymaga zdobycia doświadczenia, poznania właściwości konkretnych rodzajów mąki. To jak odkrywanie nowych kulinarnych lądów.

Znaczna większość przepisów na wypieki, zarówno słodkie jak i słone korzysta z mieszanek różnych mąk, gdyż każda ma inne działanie. Jedne odpowiadają za dostarczenie składników odżywczych, inne za prawidłową strukturę ciasta, jego elastyczność i kruchość. Zachęcamy do eksperymentów i przygotowywania własnych wypróbowanych miksów. Jeśli nie mamy na tyle doświadczenia i wiedzy to warto skorzystać z gotowych mieszanek, stworzonych przez specjalistów do określonych rodzajów ciast i dań. Bogatą ofertę mieszanek, m.in. do bezglutenowych placków ziemniaczanych, naleśników, ciasta biszkoptowego czy czekoladowego, a także gotowych miksów do wypieku różnego rodzaju chleba posiada firma Balviten. W nasze produkty mogą Państwo zaopatrzyć się w sklepach stacjonarnych i sklepie internetowym.

Zobacz również

Czym jest gluten?

To występujące w wielu zbożach połączenie białek roślinnych: gluteniny i gliadyny. Gluten można znaleźć przede wszystkim w ziarnie pszenicy i jej odmianach: orkiszu, płaskurce, samopszy, a także w życie czy jęczmieniu.

Jak zbadać, czy mam celiakię?

Chorobę trzewną rozpoznaje się przy wystąpieniu charakterystycznych dla niej objawów, a także właściwych badań krwi - serologicznych markerów celiakii oraz biopsji błony śluzowej jelita cienkiego.

Celiakia a genetyka

Objawy kliniczne celiakii nie dotyczą jedynie dzieci i mogą wystąpić w każdym wieku, zarówno przy częstym, jak i rzadkim spożywaniu glutenu.

Celiakia – poważna choroba do końca życia

Celiakia, zwana także chorobą trzewną stanowi jedno z najtrudniejszych w dzisiejszej medycynie schorzeń. Ta genetyczna wada jest uwarunkowana odpowiedzią immunologiczną organizmu na gluten i związane z nim prolaminy.

Fenyloketonuria – wrodzona choroba metaboliczna

Fenyloketonuria należy do najczęstszych wad wrodzonych i dotyczy nieprawidłowego metabolizmu aminokwasów. Organizm człowieka z tą wadą w niewłaściwy sposób przekształca jedno z białek – fenyloalaninę.

Balviten - Kopytka, kluski śląskie, pyzy

Nasze produkty zostały przygotowane do bezpośredniego spożycia i poddane wstępnej obróbce termicznej.

Amarantus nowoczesnym super foodem

Choć amarantus bywa określany jako zboże XXI wieku to należy najstarszych uprawianych na świecie roślin. Jego rosnąca popularność wiąże się z wyjątkowymi wartościami odżywczymi i walorami smakowymi.

Jakie rodzaje mąk bezglutenowych znajdziemy w sklepach?

Na pierwszym miejscu pod względem dostępności i popularności, a także ceny znajdują się mąki ze zbóż naturalnie bezglutenowych.

Czemu służy gluten w mące?

Kucharze i cukiernicy twierdzą zgodnie: gluten to idealny zagęstnik, a jego właściwości wiążące odpowiadają za elastyczność ciasta na chleb i słodkich wypieków.

Mąka bez glutenu – wybawienie dla alergików

Wydaje Ci się, że już nigdy nie poczujesz smaku prawdziwego chleba, makaronów i ciast? Nic bardziej mylnego!

Jak rozpoznać żywność bezglutenową?

Glutenu nie znajdziemy m.in. w ziarnach amarantusa, fasoli, kukurydzy, soi, owocach i warzywach, ryżu, prosie, orzechach, ziemniakach i batatach, tapioce, mięsie, manioku i soczewicy.

Zalety diety bezglutenowej

Przede wszystkim, wprowadzenie diety bezglutenowej pozwala na pogłębianie wiedzy dotyczącej racjonalnego odżywiania i znajomości wartościowego pożywienia.

Cel diety bezglutenowej

Pełna eliminacja glutenu z diety osób wykazujących szczególną nadwrażliwość na to białko pozwala na znaczącą poprawę zdrowia i samopoczucia.

Z glutenem Ci nie po drodze? Zmień dietę!

Chorzy na celiakię i osoby zmagające się z różnymi odmianami nietolerancji glutenu muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Celiakia, a dieta bezglutenowa

Osoby chore na celiakię i cierpiące z powodu nietolerancji glutenu muszą stosować dietę eliminacyjną do końca życia. Trzeba pozbyć się z jadłospisu wszelkich zbóż, które zawierają to białko, czyli pszenicy, jęczmienia i żyta.