PL / EN / DE / IT

Poradnik

Celiakia – poważna choroba do końca życia

Celiakia, zwana także chorobą trzewną stanowi jedno z najtrudniejszych w dzisiejszej medycynie schorzeń. Ta genetyczna wada jest uwarunkowana odpowiedzią immunologiczną organizmu na gluten i związane z nim prolaminy. W ciele chorego białko zapasowe w zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu i zanieczyszczonym owsie prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych. Stopniowa degeneracja jest prostą drogą do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych. Odrzucenie glutenu goi błonę śluzową jelita i prowadzi do cofnięcia się objawów. Choroba ta występuje jedynie w krajach, gdzie zboża glutenowe stanowią podstawę diety.

Celiakia ma trzy podstawowe postacie:

  • Klasyczną, w której pojawia się pełne spektrum objawów klinicznych, a w obrazie badań występują zmiany zanikowe w obrębie błony śluzowej jelit. Chorym towarzyszą biegunki, silne bóle brzucha, brak przyrostu masy ciała u małych dzieci a nawet jej spadek, jadłowstręt, a także niski wzrost. Występuje w Polsce średnio z częstością 1:1500, a w Europie 1:1000.
  • Niemą, gdy objawy chorobowe nie dotyczą układu pokarmowego. Chorzy mają anemię, nieprawidłowe szkliwo zębów, a także cierpią na zaburzenia szkliwa zębów, zaburzenia emocjonalne. Ta postać występuje w Polsce z częstotliwością 1:130-500 przypadków.
  • Utajoną, jeśli chorzy mają genetyczną predyspozycję do wystąpienia choroby, lecz w trakcie wykonywania badania nie stwierdza się objawów, ani zmian w obrazie błony śluzowej jelita. U tych chorych wystąpiły, a w przyszłości mogą wystąpić typowe objawy kliniczne oraz zanik kosmków jelitowych. Te osoby mają podwyższone markery serologiczne celiakii.

Zobacz również

Czym jest gluten?

To występujące w wielu zbożach połączenie białek roślinnych: gluteniny i gliadyny. Gluten można znaleźć przede wszystkim w ziarnie pszenicy i jej odmianach: orkiszu, płaskurce, samopszy, a także w życie czy jęczmieniu.

Jak zbadać, czy mam celiakię?

Chorobę trzewną rozpoznaje się przy wystąpieniu charakterystycznych dla niej objawów, a także właściwych badań krwi - serologicznych markerów celiakii oraz biopsji błony śluzowej jelita cienkiego.

Celiakia a genetyka

Objawy kliniczne celiakii nie dotyczą jedynie dzieci i mogą wystąpić w każdym wieku, zarówno przy częstym, jak i rzadkim spożywaniu glutenu.

Celiakia – poważna choroba do końca życia

Celiakia, zwana także chorobą trzewną stanowi jedno z najtrudniejszych w dzisiejszej medycynie schorzeń. Ta genetyczna wada jest uwarunkowana odpowiedzią immunologiczną organizmu na gluten i związane z nim prolaminy.

Fenyloketonuria – wrodzona choroba metaboliczna

Fenyloketonuria należy do najczęstszych wad wrodzonych i dotyczy nieprawidłowego metabolizmu aminokwasów. Organizm człowieka z tą wadą w niewłaściwy sposób przekształca jedno z białek – fenyloalaninę.

Balviten - Kopytka, kluski śląskie, pyzy

Nasze produkty zostały przygotowane do bezpośredniego spożycia i poddane wstępnej obróbce termicznej.

Amarantus nowoczesnym super foodem

Choć amarantus bywa określany jako zboże XXI wieku to należy najstarszych uprawianych na świecie roślin. Jego rosnąca popularność wiąże się z wyjątkowymi wartościami odżywczymi i walorami smakowymi.

Jakie rodzaje mąk bezglutenowych znajdziemy w sklepach?

Na pierwszym miejscu pod względem dostępności i popularności, a także ceny znajdują się mąki ze zbóż naturalnie bezglutenowych.

Czemu służy gluten w mące?

Kucharze i cukiernicy twierdzą zgodnie: gluten to idealny zagęstnik, a jego właściwości wiążące odpowiadają za elastyczność ciasta na chleb i słodkich wypieków.

Mąka bez glutenu – wybawienie dla alergików

Wydaje Ci się, że już nigdy nie poczujesz smaku prawdziwego chleba, makaronów i ciast? Nic bardziej mylnego!

Jak rozpoznać żywność bezglutenową?

Glutenu nie znajdziemy m.in. w ziarnach amarantusa, fasoli, kukurydzy, soi, owocach i warzywach, ryżu, prosie, orzechach, ziemniakach i batatach, tapioce, mięsie, manioku i soczewicy.

Zalety diety bezglutenowej

Przede wszystkim, wprowadzenie diety bezglutenowej pozwala na pogłębianie wiedzy dotyczącej racjonalnego odżywiania i znajomości wartościowego pożywienia.

Cel diety bezglutenowej

Pełna eliminacja glutenu z diety osób wykazujących szczególną nadwrażliwość na to białko pozwala na znaczącą poprawę zdrowia i samopoczucia.

Z glutenem Ci nie po drodze? Zmień dietę!

Chorzy na celiakię i osoby zmagające się z różnymi odmianami nietolerancji glutenu muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Celiakia, a dieta bezglutenowa

Osoby chore na celiakię i cierpiące z powodu nietolerancji glutenu muszą stosować dietę eliminacyjną do końca życia. Trzeba pozbyć się z jadłospisu wszelkich zbóż, które zawierają to białko, czyli pszenicy, jęczmienia i żyta.