PL / EN / DE / IT

Poradnik

Balviten - Kopytka, kluski śląskie, pyzy

Nasze produkty zostały przygotowane do bezpośredniego spożycia i poddane wstępnej obróbce termicznej.

Sposób przygotowania:

Zagotuj dużą ilość wody w sporym garnku. Delikatnie przełóż kopytka, kluski lub pyzy do osolonego wrzątku. Kopytka gotuj 2 minuty, pyzy 3 minuty, a kluski śląskie 2,5-3 minuty. Odcedź, podaj z ulubionym sosem lub na słodko.

Szybkim sposobem na proste i pyszne danie jest wyłożenie produktu (kopytek, klusek śląskich czy pyz) na talerz, zalanie przygotowanym wcześniej sosem i podgrzanie w kuchence mikrofalowej przez ok. 4 minuty. Kopytka będą również pyszne podsmażone na oleju z cebulą lub na maśle z cukrem.

Prawidłowe przygotowanie makaronu

Niezwykle ważne jest, by gotować makaron w dużej ilości osolonego wrzątku. Na 100 gram makaronu przypada około litr wody. Zatem, by ugotować całe opakowanie należy przygotować duży garnek i 2,5 litra wody z 3 łyżkami oleju. Woda będzie dobrze osolona, jeśli dodamy 10 gramów soli na litr wody (czyli 25 g na 2,5 litra wody). Jak długo trzeba gotować makaron? To zależy od jego wielkości i kształtu. Makarony drobne (np. niteczki) należy gotować krócej, ok. 5-6 minut, wstążki – 5-6 minut, spaghetti – 6-7 minut, a rurki – 10-11 minut.

Jak odświeżyć chleb?

  • Kuchenka mikrofalowa

Sposób ten jest szybki i niezwykle praktyczny, ale w tym przypadku należy uważać na czas odświeżania, ponieważ jest szansa, że uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. W kuchence możemy odświeżyć bułkę kajzerkę, bułkę krakowską, bułki Jaśki, bagietkę krakowską. Pieczywo przed umieszczeniem do kuchenki mikrofalowej trzeba zwilżyć wodą, a następnie podgrzewać przez 40 sekund (czas odświeżania jest zależny od mocy ustawienia kuchenki i może wynosić od 30 do 60 sekund).

  • Para wodna

To najskuteczniejszy i bezpieczny sposób odświeżania chleba i bułek. Wystarczy umieścić pieczywo w garnku do gotowania na parze i pozostawić na kilka minut.

  • Toster

Sposób ten wymaga jedynie ustawienia odpowiedniego czasu pieczenia w tosterze.

Jednak dzięki innowacyjnej i nowoczesnej technologii produkty Balviten można spożywać bez konieczności odświeżania, nawet po upływie miesiąca od daty produkcji.


Zobacz również

Czym jest gluten?

To występujące w wielu zbożach połączenie białek roślinnych: gluteniny i gliadyny. Gluten można znaleźć przede wszystkim w ziarnie pszenicy i jej odmianach: orkiszu, płaskurce, samopszy, a także w życie czy jęczmieniu.

Jak zbadać, czy mam celiakię?

Chorobę trzewną rozpoznaje się przy wystąpieniu charakterystycznych dla niej objawów, a także właściwych badań krwi - serologicznych markerów celiakii oraz biopsji błony śluzowej jelita cienkiego.

Celiakia a genetyka

Objawy kliniczne celiakii nie dotyczą jedynie dzieci i mogą wystąpić w każdym wieku, zarówno przy częstym, jak i rzadkim spożywaniu glutenu.

Celiakia – poważna choroba do końca życia

Celiakia, zwana także chorobą trzewną stanowi jedno z najtrudniejszych w dzisiejszej medycynie schorzeń. Ta genetyczna wada jest uwarunkowana odpowiedzią immunologiczną organizmu na gluten i związane z nim prolaminy.

Fenyloketonuria – wrodzona choroba metaboliczna

Fenyloketonuria należy do najczęstszych wad wrodzonych i dotyczy nieprawidłowego metabolizmu aminokwasów. Organizm człowieka z tą wadą w niewłaściwy sposób przekształca jedno z białek – fenyloalaninę.

Balviten - Kopytka, kluski śląskie, pyzy

Nasze produkty zostały przygotowane do bezpośredniego spożycia i poddane wstępnej obróbce termicznej.

Amarantus nowoczesnym super foodem

Choć amarantus bywa określany jako zboże XXI wieku to należy najstarszych uprawianych na świecie roślin. Jego rosnąca popularność wiąże się z wyjątkowymi wartościami odżywczymi i walorami smakowymi.

Jakie rodzaje mąk bezglutenowych znajdziemy w sklepach?

Na pierwszym miejscu pod względem dostępności i popularności, a także ceny znajdują się mąki ze zbóż naturalnie bezglutenowych.

Czemu służy gluten w mące?

Kucharze i cukiernicy twierdzą zgodnie: gluten to idealny zagęstnik, a jego właściwości wiążące odpowiadają za elastyczność ciasta na chleb i słodkich wypieków.

Mąka bez glutenu – wybawienie dla alergików

Wydaje Ci się, że już nigdy nie poczujesz smaku prawdziwego chleba, makaronów i ciast? Nic bardziej mylnego!

Jak rozpoznać żywność bezglutenową?

Glutenu nie znajdziemy m.in. w ziarnach amarantusa, fasoli, kukurydzy, soi, owocach i warzywach, ryżu, prosie, orzechach, ziemniakach i batatach, tapioce, mięsie, manioku i soczewicy.

Zalety diety bezglutenowej

Przede wszystkim, wprowadzenie diety bezglutenowej pozwala na pogłębianie wiedzy dotyczącej racjonalnego odżywiania i znajomości wartościowego pożywienia.

Cel diety bezglutenowej

Pełna eliminacja glutenu z diety osób wykazujących szczególną nadwrażliwość na to białko pozwala na znaczącą poprawę zdrowia i samopoczucia.

Z glutenem Ci nie po drodze? Zmień dietę!

Chorzy na celiakię i osoby zmagające się z różnymi odmianami nietolerancji glutenu muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Celiakia, a dieta bezglutenowa

Osoby chore na celiakię i cierpiące z powodu nietolerancji glutenu muszą stosować dietę eliminacyjną do końca życia. Trzeba pozbyć się z jadłospisu wszelkich zbóż, które zawierają to białko, czyli pszenicy, jęczmienia i żyta.