Amarantus nowoczesnym super foodem
Choć amarantus bywa określany jako zboże XXI wieku to należy najstarszych uprawianych na świecie roślin. Jego rosnąca popularność wiąże się z wyjątkowymi wartościami odżywczymi i walorami smakowymi. Amarantus przez wieki był podstawowym produktem diety Indian Ameryki Południowej.
To zboże jest wartościowym źródłem wielu cennych pierwiastków, służy zatem nie tylko osobom na diecie bezglutenowej. Amarantus to bogate źródło żelaza (zawiera go pięciokrotnie więcej niż szpinak), łatwo strawnego białka i skrobi. Znajdziemy w nim również dużo błonnika, cynku, potasu i fosforu, a także NNKT w ilości większej niż w innych zbożach. Wprowadzenie go do diety jest szczególnie korzystne u osób cierpiących na anemię, schorzenia układu kostnego, a także cukrzyków.
Składniki odżywcze amarantusa poprawiają system odpornościowy organizmu, wpływając na węzły chłonne i nadnercza, wspomagają leczenie stanów zapalnych i alergii. Ziarno korzystnie wpływa na leczenie schorzeń układu krążenia, usprawnia pracę przewodu pokarmowego i spowalnia procesy starzenia się skóry poprzez zawartość cennego składnika, jakim jest skwalen. Jest on składnikiem „płaszcza lipidowego” skóry, który chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV i wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych ksenobiotyków.
Duża popularność amarantusa spowodowała, że jest on dziś uprawiany niemal na całym świecie, szczególnie w Ameryce Północnej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. Na terenie naszego kraju uprawy tego pseudozboża – jak określają go botanicy – zlokalizowane są na Lubelszczyźnie. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się jasnobrązowe nasiona. Co ciekawe, amarantus podczas wzrostu pochłania dwa razy więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny.
W Polsce amarantus występuje pod postacią mąki, nasion, również w formie prażonej jako tzw. popping. Osoby na diecie bezglutenowej korzystają z mąki amarantusowej do wypieków, dzięki nadawaniu właściwej struktury ciastu i orzechowego aromatu. Tworzy się z niej makarony, dodaje do mieszanek chlebowych, zup, sosów i sałatek. Ziarno amarantusowe świetnie smakuje jako dodatek do jogurtów i musli.
Na stronie naszego sklepu Balviten prezentujemy bogatą ofertę amarantusa, która z pewnością przypadnie Państwu do gustu.
Zobacz również
Czym jest gluten?
To występujące w wielu zbożach połączenie białek roślinnych: gluteniny i gliadyny. Gluten można znaleźć przede wszystkim w ziarnie pszenicy i jej odmianach: orkiszu, płaskurce, samopszy, a także w życie czy jęczmieniu.
Jak zbadać, czy mam celiakię?
Chorobę trzewną rozpoznaje się przy wystąpieniu charakterystycznych dla niej objawów, a także właściwych badań krwi - serologicznych markerów celiakii oraz biopsji błony śluzowej jelita cienkiego.
Celiakia a genetyka
Objawy kliniczne celiakii nie dotyczą jedynie dzieci i mogą wystąpić w każdym wieku, zarówno przy częstym, jak i rzadkim spożywaniu glutenu.
Celiakia – poważna choroba do końca życia
Celiakia, zwana także chorobą trzewną stanowi jedno z najtrudniejszych w dzisiejszej medycynie schorzeń. Ta genetyczna wada jest uwarunkowana odpowiedzią immunologiczną organizmu na gluten i związane z nim prolaminy.
Fenyloketonuria – wrodzona choroba metaboliczna
Fenyloketonuria należy do najczęstszych wad wrodzonych i dotyczy nieprawidłowego metabolizmu aminokwasów. Organizm człowieka z tą wadą w niewłaściwy sposób przekształca jedno z białek – fenyloalaninę.
Balviten - Kopytka, kluski śląskie, pyzy
Nasze produkty zostały przygotowane do bezpośredniego spożycia i poddane wstępnej obróbce termicznej.
Amarantus nowoczesnym super foodem
Choć amarantus bywa określany jako zboże XXI wieku to należy najstarszych uprawianych na świecie roślin. Jego rosnąca popularność wiąże się z wyjątkowymi wartościami odżywczymi i walorami smakowymi.
Jakie rodzaje mąk bezglutenowych znajdziemy w sklepach?
Na pierwszym miejscu pod względem dostępności i popularności, a także ceny znajdują się mąki ze zbóż naturalnie bezglutenowych.
Czemu służy gluten w mące?
Kucharze i cukiernicy twierdzą zgodnie: gluten to idealny zagęstnik, a jego właściwości wiążące odpowiadają za elastyczność ciasta na chleb i słodkich wypieków.
Mąka bez glutenu – wybawienie dla alergików
Wydaje Ci się, że już nigdy nie poczujesz smaku prawdziwego chleba, makaronów i ciast? Nic bardziej mylnego!
Jak rozpoznać żywność bezglutenową?
Glutenu nie znajdziemy m.in. w ziarnach amarantusa, fasoli, kukurydzy, soi, owocach i warzywach, ryżu, prosie, orzechach, ziemniakach i batatach, tapioce, mięsie, manioku i soczewicy.
Zalety diety bezglutenowej
Przede wszystkim, wprowadzenie diety bezglutenowej pozwala na pogłębianie wiedzy dotyczącej racjonalnego odżywiania i znajomości wartościowego pożywienia.
Cel diety bezglutenowej
Pełna eliminacja glutenu z diety osób wykazujących szczególną nadwrażliwość na to białko pozwala na znaczącą poprawę zdrowia i samopoczucia.
Z glutenem Ci nie po drodze? Zmień dietę!
Chorzy na celiakię i osoby zmagające się z różnymi odmianami nietolerancji glutenu muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Celiakia, a dieta bezglutenowa
Osoby chore na celiakię i cierpiące z powodu nietolerancji glutenu muszą stosować dietę eliminacyjną do końca życia. Trzeba pozbyć się z jadłospisu wszelkich zbóż, które zawierają to białko, czyli pszenicy, jęczmienia i żyta.