Dieta bezglutenowa - Poradnik

Dieta bezglutenowa jest często jedynym skutecznym lekarstwem dla osób, które nie tolerują glutenu w pożywieniu. W zrozumieniu istoty diety bezglutenowej ważne jest by odseparować ją od różnorodnych, popularnych diet odchudzających. W diecie bezglutenowej nie chodzi bowiem o skrupulatne liczenie kalorii ale o zdrowe samopoczucie osób alergicznie reagujących na białko glutenu.

Gluten – mieszanka białek roślinnych gluteniny oraz gliadyny, które znaleźć można w ziarnach niektórych zbóż (żyta, jęczmienia czy pszenicy).

Szacuje się, że nietolerancję na gluten wykazuje ok. 1% całej populacji ludzkiej. Są to osoby,  których organizm produkuje specyficzne przeciwciała zapobiegające skutecznemu wchłanianiu glutenu przez organizm.

Głównym celem diety bezglutenowej jest całkowite wyeliminowaniu glutenu w każdej postaci z pożywienia. Jest to niezwykle istotne, bowiem często nawet śladowe ilości glutenu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie alergików. Właśnie dlatego osoby z zdiagnozowaną nietolerancją na glutem muszą przestrzegać ściśle określonej diety, która pozwala im na normalne funkcjonowanie.

Dieta bezglutenowa to de facto zmiana stylu życia i odżywiania się, która nie toleruje półśrodków i odstępstwa od reguł. Trzeba się jej podporządkować, jednak nie jest to wcale takie straszne jak by się mogło wydawać. Dieta bez glutenu poprawi nie tylko samopoczucie alergika ale i jego wyniki lekarskie, a niejednokrotnie także przywróci mu chęć do cieszenia się życiem.

 

Do głównych zalet diety bezglutenowej możemy zaliczyć:

  • Świadomość zdrowego odżywiania – częstym obrazem w sklepach są osoby sprawdzające etykiety produktowe. Osoby na diecie bezglutenowej z czasem wyrabiają w sobie ten nawyk, dzięki któremu mogą wyeliminować ze swojej diety produkty mogące im zaszkodzić.

 

  • Dietę dostosowaną do zdrowia – bezglutenowcy to chodzące encyklopedie żywieniowe, którzy na co dzień korzystają ze swojej wiedzy, ograniczając w ten sposób przyjmowanie zbędnych produktów syntetycznych i konserwantów.

 

  • Odkrywanie nowych kulinarnych lądów – konieczność rezygnacji z części składników pokarmowych zawierających gluten skłania do ciągłych eksperymentów kulinarnych i wyszukiwaniu nieznanych dotąd połączeń. Korzystając z dostępnych na rynku rozlicznych zastępników i produktów naturalnie bezglutenowych to często pole do popisu i rozwijania swoich kulinarnych umiejętności.

 

  • Jedzenie w odpowiednich proporcjach – Produkty bezglutenowe są tak samo sycące jak i glutenowe odpowiedniki, jednak ze względu na unikanie wielu typowych łakoci, które można znaleźć w domu, osoby na diecie bezglutenowej z reguły nie zapychają swoich żołądków pustymi kaloriami, a w razie ochoty na coś słodkiego mogą korzystać ze zdrowych słodyczy bezglutenowych.Do produktów naturalnie bezglutenowych zaliczamy między innymi: ziarna amarantusa, fasolę, kukurydzę, soję, owoce i warzywa, ryż, proso, orzechy, ziemniaki, tapiokę, mięsa, maniok, soczewicę.

 

Jak rozpoznać żywność bezglutenową?

Istotnym elementem diety bezglutenowej jest umiejętność rozpoznania produktów bezpiecznych i dostosowanych do potrzeb alergików.


W Polsce produkty w 100% bezglutenowe oznaczone są autoryzowanym przez Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej symbolem przekreślonego kłosa. Na opakowaniach swoich produktów mogą umieszczać je tylko przedsiębiorstwa, które uzyskały odpowiednią akredytację i licencję na produkowanie żywności bezglutenowej.

symbol zywności bezglutenowejJest to istotna informacja dla wszystkich osób na bezglutenowej diecie, bowiem w ten sposób można błyskawicznie rozpoznać produkty bezpieczne i wartościowe dla zdrowia i samopoczucia.

Wszystkie produkty oznaczone logiem marki Balviten dostępne w naszym sklepie internetowym http://www.balviten.com/sklep.html oraz w wielu sklepach spożywczych w całym kraju to doskonały i bezpieczny wybór dla osób na diecie bezglutenowej.

UWAGA!
Na rynku znaleźć można również produkty na których umieszczane są symbole tworzone przez samych producentów, dlatego należy z rozwagą podchodzić do tego typu artykułów spożywczych, a jeżeli nie jesteśmy pewni czy dany produkt będzie dla nas bezpieczny, najlepiej taki towar pozostawić na półce sklepowej, bowiem nie warto ryzykować zdrowia dla kilku zaoszczędzonych złotówek.